Kraniosakrální terapie pro koně

Kraniosakrální terapie (KST) je alternativní terapeutická metoda, která se zaměřuje na jemné manipulace s tělem a celkovou rovnováhu nervového systému. KST přináší koni uvolnění, zklidnění, vyrovnání nervového systému, zbavení se napětí, což využijete v další práci s ním. 

Kraniosakrální terapie je velmi jemná manuální terapie, která pracuje s páteří, klouby a fascií v oblasti mezi lebkou (latinsky cranio) a křížovou kostí (v latině sacrum). Využívá velmi jemného tlaku a rytmické pulsace mozkomíšního moku, který v pravidelných intervalech omývá mozek a míchu.

V překladu je to velmi jednoduše lebečně-křížová metoda. Tato metoda pomáhá nejen s mnoha zdravotními potížemi, jako je například akutní či chronická bolest, ale u mnoha pacientů, ať lidských či zvířecích, pomáhá i s psychosomatickými potížemi.

Je vhodná...

Je vhodná pro všechny věkové kategorie koní a má velmi málo kontraindikací. Pomáhá v mnoha případech, kdy klasická medicína selhává.....

Kraniosakrální terapie (KST) je alternativní terapeutická metoda, která se zaměřuje na jemné manipulace s tělem a celkovou rovnováhu nervového systému.

U koní se KST využívá k tomu, aby se podpořila jejich pohoda, zdraví a výkon.

  • Jsem kvalifikovaná na výcvik koní v Monty Roberts technice. Vystudovala jsem koncept tohoto fenomenálního trenéra z USA pod vedením jeho kvalifikovaného trenéra v Anglii.
  • Hlavním cílem kvalifikace byla anatomie a psychologie koní.
    Většina problému vzniká z důvodu, kdy člověk nerozumí řeči těla svého koně a následné psychologii. Poté řeší věci jinak a kůň tomu přestává rozumět. Já jsem schopna propojit pohybový aparát s klidem v hlavě koně. Proto je výcvik velice produktivní. Kůň se učí sám pro sebe.
  • Spolupracovala jsem s trenéry na řešení zlovyku, neposlušností ale i na zlepšování chování, kvality chodů a poslušnost.
  • Jsem také kvalifikovaná terapeutka Kraniosakrální terapie pro koně.

Přínosy Kraniosakrální terapie pro koně:

U koní se KST využívá k tomu, aby se podpořila jejich pohoda, zdraví a výkon.

  • Ulevuje od bolesti
    Může pomoci uvolnit napětí a bolest v oblasti páteře a kloubů.
  • Zlepšuje pohyblivost
    Pomáhá koním s omezeným pohybem zlepšit flexibilitu .Uvolnění napětí ve svalech a pojivových tkáních, ke kterému během terapie dochází, může pomoci zlepšit pohyblivost a snížit bolest.
  • Podporuje regeneraci
    Může urychlit proces hojení po zraněních nebo operacích.
  • Optimalizuje nervový systém
    Pomáhá regulovat stres a úzkost, což může vést k lepšímu chování a výkonu. To je pro koně obzvlášť důležité, protože stres může ovlivnit jejich chování a zdraví.
  • Navozuje psychickou pohodu
    Během terapie zažívá kůň uvolnění a klid, a to mu potom může pomoci ve zvládání stresových situací.

KST se používá v různých situacích, jako například:

Po úrazech nebo chirurgických zákrocích.
Při problémech se zády, klouby nebo svaly.
U koní trpících stresem, úzkostí nebo problémy s chováním.
Pro zlepšení celkové pohody a výkonu v jezdeckých soutěžích.

Celkově je kraniosakrální terapie pro koně cenným nástrojem v oblasti alternativní medicíny, který může přinést řadu benefitů pro jejich zdraví a pohodu.

Kraniosakrální terapie (KST) pomáhá díky svému zaměření na jemné manipulace a práci s tělesnými strukturami a nervovým systémem.

Co se může dít s koněm během terapie a po ní 

Reakce koní na kraniosakrální terapii (KST) se může lišit v závislosti na jednotlivém koni, jeho zdravotním stavu a zkušenostech s terapií.

Uvolnění

Mnoho koní se během terapie zklidní a uvolní, což může zahrnovat poklesnutí hlavy, uvolnění svalů nebo lehké pohyby.

Pohyb

Někteří koně mohou projevovat jemné pohyby, jako je třesení nebo protahování. To znamená, že se snaží uvolnit napětí.

Změna chování

Po sezení KST mohou koně vykazovat změny v chování, například větší klid, méně nervozity nebo větší ochotu spolupracovat.

Zlepšení pohyblivosti

Po terapii se někteří koně mohou pohybovat s větší lehkostí a flexibilitou, většinou z důvodu úlevy od bolesti nebo napětí.

Únava

Po terapii se koně mohou cítit unavení, což je důsledek relaxace a uvolnění napětí. Je důležité umožnit koni odpočinout si po sezení.

Během terapie vždy sleduji reakce koně a přizpůsobuji techniky podle jeho potřeb. Dbám, aby byla zajištěna bezpečnost a pohoda koně. Pokud se objeví jakékoli neobvyklé reakce, navrhnu vám doporučení nebo veterinární poradenství.

Můj příběh aneb co mě vedle k využívání kraniosakrální terapie?

Jsem trenérka koní pomocí metody Monty Roberts hosemanship, kterou jsem vystudovala v Anglii. Využívám přirozenou komunikaci s koňmi. Využívám jejich řeč těla, kdy napodobuji jejich pohyby, pohledy a nastavení intuice.

Je to práce s energiemi. Na seminářích tomu dávám veliký důraz. Přirovnávám to ke hře dvou bublin. Já jsem v jedné a kůň v druhé a snažíme se najít společný dotek dvou bublin tak aby ani jedna z bublin nepraskla nebo na ni nebyl vyvinut nepřiměřený tlak.

Dokáži názorně ukázat, jaká energie mezi námi vzniká. Energie je to, co mě přivedlo až ke studii Kraniosakrální terapie. Dokáži po setkání s koněm cítit, jestli je jeho chování ovlivněno stresem, strachem a nebo jestli je v bojovém nastavení. Tudíž jsem začala pátrat, jak pomoci srovnat v těle energii. Většinou pracuji s koňmi mladými a nebo staršími a ne tak jednoduchými….

Žila jsem, studovala a pracovala v Anglii. A po návratu...

Po návratu z Anglie jsem dostala skvělou pracovní nabídku, kdy jsem spolupracovala s koňmi, kteří se připravovali na Mistrovství Evropy dětí. Byla jsem nadšená, ale po roce od mého odjezdu z Anglie jsem začala pociťovat vyčerpání. Při stresu mě hrozně bolely záda.

Jednoho dne to byla taková bolest, že mi přestaly fungovat nohy. Nemohla jsem sedět, ležet ani chodit bez pomoci. Všichni mi říkali musíš cvičit, dřepovat…. Po konzultaci s doktory jsem dostala jako první pomoc injekce a klidový režim.

Pořád jsem cítila velkou zodpovědnost za ty koníky, co jsem je celou dobu měla na starost…snažila se tam pořád jezdit, jak jen jsem mohla… jen jsem nemohla dělat moji práci naplno.
Nemohla jsem zvedat nic těžkého…byla jsem ráda, že jsem mohla aspoň nějak chodit. Řídila jsem v bolestech. Bylo to hodně náročné období.

Skončila jsem s tou prací

Začala jsem podnikat a zaměřila jsem se na to, jak se vyléčit jinak než pomocí injekcí a prášků. Našla jsem skvělou fyzioterapeutku. Začala jsem s ní pracovat na správném držení těla, ale stále tam byly veliké bolesti při náročnější práci, při ježdění a podobně.

Jednoho dne mi moje fyzio nabídla kraniosakrální terapii a nemohla jsem uvěřit, co se to se mnou dělo, během mé terapie a také po ní. Od mojí první návštěvy až doteď se mém tělo změnilo. Hodně věcí jakoby se v něm uspořádalo a moje tělo je jako team, který si pomáhá. Regeneruje se a je mnohem vitálnější. Já jsem spokojenější a to mi přijde mnohem lepší než tradiční léčitelství.

Proto jsem se zaměřila na studium KST pro koně

Po této mé zkušenosti jsem se zaměřila na studium KST pro koně. Nyní jsem kvalifikovaná terapeutka a využívám moje schopnosti při mojí práci.

Mnoha koním dokáži pomoci využitím výcvikových metod, které využívám, ale někteří koně si zažili mnohem více špatných zkušeností, či podstoupili výcvik, který je nějak poznamenal. V těchto případech si pomáhám KST, kdy jim nabídnu uvolnění, zklidnění, vyrovnání nervového systému.

Tohle jim umožní se zbavit napětí, které se v nich usadilo jako tenkrát ve mně v oblasti zad. Sama vím jaká je to úleva a proto jsem se rozhodla jít touhle holistickou cestou.

Už několik let věnuji koním a přirozené komunikaci spoustu energie a díky kombinaci s kraniosakrální terapii cítím, že vše do sebe skvěle zapadá a dokáži řešit více situací lépe a účinněji.

Koně nejsou vokální a proto Už několik let věnuji koním a přirozené komunikaci spoustu energie a díky kombinaci s kraniosakrální terapii cítím, že vše do sebe skvěle zapadá a dokáži řešit více situací lépe a účinněji.
Koně nejsou vokální a proto stále hledám cestu jak k nim proniknout abych jim mohla umožnit spokojenost a pohodu po boku lidí.

Stále hledám cestu jak ke koním blíže proniknout, abych jim mohla umožnit spokojenost a pohodu po boku lidí. Kraniosakrální terapie je jeden z dalších mých nástrojů. 

Jak dlouho terapie trvá a jak probíhá

Klidné prostředí pro terapii

Kraniosakrální terapii je důležité provádět v klidném a pohodlném prostředí, ve kterém se koník cítí dobře, např. v klidné stáji, ale může to být i ve výběhu, v lese apod., kde je kůň v bezpečném a uvolněném stavu, aby mohl v klidu reagovat na manipulace a mou terapeutickou práci. 

Jednám s každým idividuálně. Dojíždím na KS terapie za vámi

V případě zájmu více koní na jednom místě či po mojí trase, se cesta rozdělí mezi více účastníků. Cena za cestu je 10 Kč za km, cestu počítám ze Žabčic.

Frekvence terapie

Frekvence KST závisí na individuálních potřebách koně a jeho zdravotním stavu. Obecně doporučuji, aby se terapie prováděla jednou za měsíc pro udržení zdraví, nebo častěji v případě rehabilitace nebo po zranění.

Jaká je cena kraniosakrální terapie

Cena se odvíjí od doby, kterou s koněm v rámci terapie strávím. Plus se připočítává cestovné za vámi. 

Jednorázová spolupráce

Zahrnuje konzultaci a KS terapii, je delší a trvá většinou 1,5 hodiny (půl hodiny konzultace a hodina terapie).


Cena 

1 200 Kč

plus cesta 10 Kč/km

Pravidelná spolupráce

Opakovaná dlouhodobá spolupráce, kdy za vámi dojíždím a pracuji s koněm v etapách. Zahrnuje vstupní konzultaci a KS terapie většinou v délce 1 hodiny.


Cena za jednu hodinu terapie 

900 Kč

plus cesta 10 Kč/km

Eva Goldammerová

Kvalifikovaná Monty Roberts trenérka koní a kvalifikovaná terapeutka Kraniosakrální terapie pro koně

Žabčice (okres Brno-venkov)

Vyplňte formulář a já se vám ozvu