Já osobně jsem začala dělat CVIČENÍ při kterém se využívá ROTACÍ, které dopřávají tělu větší flexibilitu a klouby se sami lubrikují a pohybují se v méně běžných a méně používaných polohách. Což je dělá mobilnější a pružnější, kloub se otáčí v kloubní jamce bez použití tlaku, síly či jakékoli bolesti, tenhle pohyb produkuje zahřátí a promazaní klubu.
Tahkle se klouby udržují sami tím, že překonávají svoje běžné využití. Rozšiřují si pohybové možnosti. Tím pádem dosahují větší flexibility v pohybech běžných.
Jde o pravidelné cvičení.
Já osobně preferuji práci ze země, kdy je kůň na ohlávce, pomocí prodlouženého ruky, tušírky, pracuje na ustupování do stran.
Tak aby byl pohyb pomalý a cílený. Nejde o POČET provedených cviků, jde o KVALITU, kdy se soustředíme na to, aby noha šla postupem času mnohem hlouběji pod koně. Tento pohyb nám promazává kyčelní kloub, koleno a spěnkový kloub.
Koňský přirozený pohyb je po přímočaré ose, proto abychom rozšířili pohybovou škálu kloubů jsou pro koně velice blahodárné pohyby do stran.
Při pohledu na koně, který byl vyřazený z drezůry pro kulhání, které nebylo patrné všem. Je dobré si uvědomit, že pohyby s větší cirkulací je pro koně s omezenou pohyblivostí kloubů bolestivý.Koně se naučí žít s bolestí, protože je to v nich zakódované z dob, kdy byli ve volnosti.
Pokud ukážou bolest, jsou jednoduchá kořist.
Proto moc obdivuji lidi, trenéry, rozhodčí a jezdce, kteří znají své koně či vidí, když je něco trápí či bolí a jsou schopni to říci nahlas.
Koně mluvit nemohou vokálně. Proto buďme soudní a upřímní při práci s nimi.
Přeji krásný den.
Evka