Byla jsem na závodech v Olomouci, viděla jsem spoustu jezdců a jejich koní. Mnoho z nich pracovalo pod tlakem závodů skvěle. Byli sehraní a měli veliké ambice. Po boku měli ošetřovatele, trenéry a ten velký den kdy se mají předvést na závodech byl tady.
Napětí bylo ve vzduchu a porovnávání těch nejlepších se odehrávalo na skokovém kolbišti. Jsou to situace, kde se ukáže příprava z výcviku za poslední dny, měsíce a roky. Jde o velikou zkoušku jak pro jezdce tak pro koně.
Napětí, nervozita a adrenalin zaplavují opracoviště a během pár minut v kolbišti je po všem.
Se ukáže vždy až na místě. Koně se lekají, dělají chyby a jezdci se snaží je podpořit. Jejich trenéři doufají v ten nej výsledek. Někteří se zaměřují na pocit ze závodu a jiní na celkovou harmonii celého předvedení.
Jde o pár minut, kdy se má předvést celková spolupráce. Koně jsou skvěle připraveni. Ale i tak se může stát chyba, která rozhodne o pořadí závodu.
Jak se připravit na takové závody? Koně jsou fit, lehkost a jednoduchá ovladatelnost jsou vždy výhodou ale co když se najedou kůň začne chovat jinak než normálně?
Koně jsou stádová zvířata a to je dělá silnějšími tak proč se bojí ostatních koní? Proč po nich kopou? Při práci, kdy tvoří dvojici s jezdcem? Je tam jiný zdravotní problém? Nebo jen žebříček kdy hierarchie určuje dominanci?
Jeden z koní s tou mašličkou byl v minulosti velice dominantní ve výběhu s ostatními koňmi a teď se koní bojí? Co způsobilo tu změnu?
Mnohdy je to i to pouhé označkování, kdy se upoutá pozornost na to, že kůň má problém a hotovo, že se kůň bojí koní…a my ten problém neřešíme jen na něho upozorníme.
Mám na mysli kontrolované překonání problémů jako je hlasitý zvuk, létající pytlík, či projití se po plachtě…
Představíme ho práci, kdy klid, důvěra, bezpečí a pravidelnost jsou mnohem jednoduší než útěk.
Jsem ráda, že se tyhle věci řeší ale je to opravdu ta cesta ke změně když označíme problém? Je potřeba opravdu pracovat na důvěře, kůň vám mnohdy velice pomáhá v průběhu parkuru tak pojďme pomoci i mi jim.