Jak zlepšit vztah se svým koněm


Mnohdy je náš vztah s naším koněm velmi dobrý ale můžeme narazit na situace, kdy nastane problém. 

Naše řešení problému či vzniklé situace je velice důležité pro náš budoucí společný život. 

Klidný přístup, klidnější reakce.

Na vycházce se může koník leknout, letícího sáčku či nějakého zvuku.

Jednou jsem měla koníka, který se bál motýlů.

Přišlo mi to zvláštní ale jedna moje kamarádka Dáša tuhle fobii má také a má panický strach, jednou jsem ji viděla v blízkosti motýla a bylo to zajímavé.

Pro představu jsem byla na vyjížďce a kolem nás poletoval bílý motýl, taková letní idylka, až na to že můj kůň se ho tak bál, že začal prchat pryč. Motýl za námi a kolem nás a pod námi a prostě to vypadalo, že se motýl chce zapojit do hry na babu, což opravdu děsilo mého koně více a více.

Dostali jsme se do míst kde, jsem byli zvyklý na pasení a oddych a už jen to místo bylo velice relaxační samo o sobě a proto se asi celá situace začala uklidňovat a já mohla dát pohlazení po krku, klidným hlasem pochválit za to, že najednou stojíme i když kolem nás lítá pořád ten motýl 😁

Pokud bych se vystresovala a začala tahat koně zpátky či mu hubovat za to že se bojí a nedala mu možnost pohybu dopředu asi by jsem běželi doteď. 

V létě je motýlů na loukách spousta proto je potřeba podpořit koně v tom prvním děsivém setkání aby ty další byly o něco příjemnější.

Koně jsou na autistickém spektru a mají perfektní fotografickou paměť, tudíž ukládání dobrých fotografií je pro nás a náš společný vztah velice důležité.

Naše další setkání s motýlem proběhlo jinak, já věděla, že on se bojí a on věděl, že minule se mu nic nestalo a proto byl mnohem klidnější.

Já se lekám pořád 😂 myslím si, že je to tím, že moje hlava kolikrát přemýšlí nad něčím mimo moje reálné bytí a někdo na mě promluví i když já vím, že on či ona tam je ale já se stejně leknu. 


Proto soucítím s lekavými koňmi.

Je v podstatě jedno jestli se jedná o motýla či igelitový sáček či výstřel z pistole při honech, náš přístup by měl být pořád stejný. Tak se dopracujeme k tomu, že budeme mít klidného a spolehlivého koně.

Většina koní se dá vytrénovat do různých disciplín. Koně s klidnější povahou jsou spolehlivější. Temperamentní koně jsou bystřejší. Jejich kvality my můžeme podpořit.Neřesti můžeme utlumit. Tohle je jeden z principů které využívám při práci. Nezakazuji jen měním. Podporuji to dobré a naopak utlumuji to ne tak dobré.

Při práci s koníkem, který se bojí igelitového pytlíku nepracujeme jen s pouhým pytlíkem ale se zvukem, který vydává, se změnou tvaru, stínem, barvou, nevyzpytatelnou rychlostí pohybu ve větru. 


Co myslíte jaké nejednoduší řešení nastolí jako první?

Je to Stání, které dává možnost rozhledu, času a nadhledu nad situací. 

Práce na zlepšování vztahu koně a člověka je mojí specialitou, zbožňuji to jakou radost to přinese do jejich vztahu. Můžete si více přečíst v mém ebooku, který je nově v prodeji na mém webu www.evagoldammerova.cz.

Přikládám odkaz Zde >> Hodnělidí kouká, ale jen málo kdo vidí.😊

Přeji krásný den

Evka

Jsem absolventka Monty Roberts Horsemanship,  milovnice koní, vášnivý jezdec a propagátorka přirozené komunikace s koňmi. Pomáhám objevovat majitelům, ošetřovatelům, trenérům a milovnikům koní, jednoduchost při každodenní práci s koňmi. Ukazuji jim, jak využít přirozenou komunikaci v každodenním kontaktu s nimi. příběh najdete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů