Liberty

Už nějakou dobu sleduji jednoho mladého talentovaného trenéra koní. Jeho práce je postavená na jasnosti, důslednosti a důvěře.
Připravuje koně do filmů a začíná mladé koně, trénuje jezdce a věnuje se show a libery, orientační vydeo jeho práce najdete zde >> Ben Atkinson

Jela jsem na jeho VIP clinic v Marlow, UK moje nadšení a zvědavost byla veliká, měla jsem připravenou spoustu otázek a byla jsem součástí jeho ukázky a výcviku koní. Jeho přístup ke koním mě nadchnul už z videí, ale na živo to vzalo další rozměr, určitě to znáte sami, když si koupíte lístky na koncert vaší hudební hvězdy. Tak jsem se cítila já, když jsem se v 5 ráno vydávala na dvou hodinovou cestu ….
Na jeho přednášce jsem si ujasnila spoustu bodů a naučila se, jak pracovat při výcviku koní na volno, tohle téma mě strašně zajímá a snažím se v něm rozvíjet ve všech směrec

Už od pradávna probíhal výcvik koní ze země, koně se začali využívat k různým pracím, později se upřednostnilo vozatajství, ježení a podobně.

Pojďme se na to podívat z perspektivy koně, jak mu to učení ulehčit.

Já než k samotnému koni přistoupím si připravím plán, je dobré být schopný odpovědět na otázku.
CO BUDETE DNESKA DĚLAT? JAKÝ JE VÁŠ PLÁN?

Je dobré si práci rozkouskovat a nechtít toho moc najednou. Jako při učení nového jazyka, baletu či hry na klavír. Budu mluvit za sebe, já se na klavír naučila můj první song Běžela Ovečka, hore do kopečka …. popravdě když to hraji na jiném klavíru tak druhou část většinou popletu, ale napodruhé je to lepší a na potřetí je to pecka a u toho bych zkončila 😊 a byla bych se sebou spokojená. Pokud bych to ale hrála pořád dokola budu mít šanci, že to zahraji několikrát dobře a pak to spletu jenže už z toho budu unavená a stejně si zapamatuji tu chybu kterou jsem udělala …

Jak se říká v nejlepším přestat.

Je důležité si práci, na které pracujeme, rozdělit a při správném provedení pochválit a skončit nebo dělat něco co už si osvěžujeme ne nic nového.
Koně se nejlépe učí ze země a mohu říct z mojí vlastní zkušenosti, ze země učíme všechno. Je to základ, příprava. Máme mnohem větší nadhled, pokud jsme absolutně vypilovaly naše 4 KROKY K SEBEVĚDOMÉMU KONI tak kůň ví o našem prostoru a respektuje sladký dob. Tím se můžeme zaměřit na jeho kroky při práci do stran, dovnitř plec, dovnitř záď, ustupování do boku… Jsou to momenty kdy my naším tělem určíme tempo a soustředíme se na pohyb končetin. Při téhle práci se koník stává jistější SEBEVEDOMĚJŠÍ a silnější. Získává na lehkosti na pružnosti, a hlavně se učí pracovat přes záda, tím že stahuje core. Koně mají pak až kulatá záda, když dobře používají zádové svalstvo a core.

Cviky provádím na ohlávce a pokud je ze začátku potřeba tušírtka, která funguje jako prodloužené rameno kdy napomáháme koní k rovnosti a přesnosti lehkými dotyky je to v pořádku.

Jen bych chtěla upozornit na to, že tušírka není k trestání ale ke korekci, poukázání na nohu, záď, plec aby šli dále, více pod sebe…

Pokud kůň udělá chybu nedostane ránu!!!

Semnou měl učitel na piano velikou trpělivost, a přitom on hraje Beethovena s prstem v nose ale tím, že byl klidný a vtipný tak jsem si jeho lekci užila a něco se naučila ne na jeden den ale na celý život.
Tohle je přístup, který funguje, základem je trpělivost, klid, podpora a čas. Proto plánujte, buďte přesní se svými pobídkami a pochvalte, jak jste se mohli dočíst v mém eBooku pochvala je klid.

Přeji vám krásný den
Eva

Jsem absolventka Monty Roberts Horsemanship,  milovnice koní, vášnivý jezdec a propagátorka přirozené komunikace s koňmi. Pomáhám objevovat majitelům, ošetřovatelům, trenérům a milovnikům koní, jednoduchost při každodenní práci s koňmi. Ukazuji jim, jak využít přirozenou komunikaci v každodenním kontaktu s nimi. příběh najdete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů