Výcvik koní pomocí přirozené komunikace

Jsem zastáncem klidu, pohody a snažím se v životě hodně usmívat, ne, vždy se to dá, ale nikdy není tak zle abych se nezasmála, aspoň s odstupem času 🙂
Mnohdy si něco plánujeme, život to míní jinak a mění. Kolikrát jsem si v životě řekla, proboha, kdy už tohle skončí… Popravdě pak přišlo něco mnohem lepšího, co jsem ani nečekala.

Život je lepší po boku koní.

Vždy jsem si myslela, že koně jsou pro zámožné… Teď ale vím, že díky vzdělání a lásce ke koním, jsem vždy součástí. Nechystám se na Olympiádu, ale postupně se učím, jak koně připravit na výcvik, který je potřebný na každodenní práci a pro výcvik třeba na Olympiádu nebo k harmonickému vztahu, který je důležitý pro každého.
Nikdy dříve bych to takhle neřekla, teď jsem maminka a učím svého syna, že každý sen nemusí být jen snem, pokud se budeme snažit každý sen se může stát realitou a můj sen, kterému už jsem přestávala věřit se stal realitou 😊 moje motto je. Kdo nesní, nežije.

Přirozená komunikace je hodně spojená s Parelliho metodou.

Pat Parelli svůj koncept zakládá na zjednodušování práce pro lidi, ale, je to vždy jasné koním?

Každý trenér má svůj jedinečný přístup a cestu, která ho naplňuje a pokud tvoří celek s koněm v harmonii a bez použití násilí a jiných donucovacích prostředků to je správné.

Já jsem se rozhodla studovat Monty Roberts horsemanship

kdy je kůň jako hlavní vodítko, Monty byl od dětství obklopen koňmi v USA, on je pozoroval a zachycoval jejich komunikaci, při které dokázal objevit 112 gest, které se dají využít v komunikaci mezi člověkem a koněm.

Důvěra a partnerství je jedou s prvních a hlavních věcí kterou chceme vybudovat v našem vztahu s koněm, bez použití násilý.

V dnešní době je spoustu krásných koní, kteří jsou chovaní pro určité sporty a je čím dál více úžasných stájí a skvělých jezdců. Proto bychom se měli zajímat o to, jak jasně komunikovat s koněmi.
Tradiční výcvik, který se používá je zaměřený na lidi, aby jim to šlo lépe.

Mnohokrát jsou to, právě lidé, kteří mohou být původem problému, který se pak přenese na koně.

Nechci poukazovat na výcvik tradiční. Jen chci zdůraznit, že jsou i jiné cesty. Cesty kdy přicházejí AHA momenty.

Z mojí zkušenosti vím, jak jsem pohybově omezená na levou stranu, protože jsem pravák.

Proto by byla pro mě jednoduší jízda na koni na pravou ruku než na levou. Tím bych ale posilovala koně také na pravou stranu, ale co ta levá?
Abych si to ulehčila tak jsem se zaměřila na cvičení, které mému tělu dodá vyrovnanost, používám StickMobilty. Díky tomu je moje tělo namáháno stejně na obě strany, když cvičím. Je to z důvodu abych koni nepřidělávala práci s tím, že mám silnější pravou nohu a pravou ruku.
Začala jsem si čisti zuby levou rukou, je to docela zajímavé, pasta na zuby je všude, ale pomalinku se začínám zlepšovat 😊. Doporučuji vyzkoušet.
Je spousta cviků, které se dají využít… na vyrovnání těla, pro ty, kteří přes den sedí u počítače, nebo dělají manuální práci a tím, že jsou praváci či leváci tak je jedna strana silnější.
Tohle je potom přeneseno na koně, pokud koně jezdí jen jeden člověk, projeví se tahle křivost i na něm.

Práce ze země je skvělá,

tím, že nepřenášíme tolik křivosti na koně. Je ale také důležité naše postavení na zemi a určitě doporučím práci na dvou lonžích s kombinací s ježděním.
Já využívám práci ze země, tak, že nepoužívám bič, používám můj tělesný rámec k pobídkám a tím je pozornost koně, zaměřena na můj pohyb a mám jeho absolutní pozornost. Kůň je velice snaživé zvíře, a proto se snažím podporovat jeho snahu, když udělá dobrý přechod, zjemním můj postoj a on ví, že to je správně. Tohle je základní pochvala pro koně.

Přirozená komunikace je o tlaku,

který přidáváme a ubíráme. Tlak je využívaný při vedení na ohlávce, při ovládání koní pomocí otěží tedy vzniklý tlak na udidlo, při pobídkách holeněmi na boky koně…Správné využití je klíčové.


Pokud koni dáme pobídku do rychlejšího chodu, vyvinutím tlaku našeho tělesného rámce tak se narovnáme, jsme v řídící pozici, ne vedle koně ani za koněm, jsem přesně v úhlu, který směřuje na kyčelní kloub koně, což nám dává perfektní bod k přebrání vedení, naše nohy určují rytmus tak jak při ježdění, náš tělesný rámec dává pohybu směr a tempo.


Pokud je vyvinut tlak, čekáme na dobré provedení úkolu a můžeme svoji pobídku zjemnit, ale naše kroky zůstanou stejné, náš pohled taky.
Platí to úplně stejně při ježdění, dáme pobídku do klusu a poté naše nohy zjemní tlak, pokud ne, dostaneme se dobu, kdy už naše nohy nemůžou přidávat tlak a nic se neděje…proto po správně provedeném cviky je tlak zmírněn jako pochvala za dobý výkon a udržujeme jen tempo.


Odeprání tlaku je jasné ANO pro koně, ANO tohle jsi udělal dobře. Tím se dostáváme k lehkosti, jemnosti a jasné komunikaci, která je srozumitelná pro koně.


Další pomůckou jsou gesta, která můžeme vypozorovat na koni a také je uplatnit při práci s koňmi, jedním základním je povolení pysků, uvolnění čelisti a vytažení jazyka, olíznutí.
Je to známka relaxace, kdy se kůň uvolní a cítí se dobře, mnohdy je to moment kdy si zpracovává v hlavě úkol, který provedl…po provedení úkolu správně, a uvolnění tlaku ve správný čas, dáváme pochvalu a kůň se uvolní.
Není nic lepšího než práce s koněm, který není ve stresu.
Je uvolněný a čeká na další úkol.

Gesta, která využívám jsou jasná pro koně, proto je moje komunikace a trénink účinný.

Doufám, že jsem vám nastínila, práci pomocí přirozené komunikace.

Pokud byste měli zájem, pošlete mi

e-mail evagoldammerova@info.cz

ráda odpovím na vaše otázky, nejistoty či rozmary koní.

Přeji krásný den.

Evka

Jsem absolventka Monty Roberts Horsemanship,  milovnice koní, vášnivý jezdec a propagátorka přirozené komunikace s koňmi. Pomáhám objevovat majitelům, ošetřovatelům, trenérům a milovnikům koní, jednoduchost při každodenní práci s koňmi. Ukazuji jim, jak využít přirozenou komunikaci v každodenním kontaktu s nimi. příběh najdete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů